حشرات مفید باغ انار-کفشدوزک

بروزرسانی شده در: ۲۲ دی ۱۳۹۵ - ۱۸:۳۰

یکی از حشرات بسیارمفیددیگر که در عین مفیدبودن بسیار زیبا نیز هست کفشدوزک میباشد. کفشدوزکها انواع مختلفی دارند که از بین انها کفشدوزک ۷نقطه ایCoccinella septempunctaوکفشدوزک۱۱نقطه ایCoccinella undecimpunctata دارای اهمیت بیشتری میباشند.

کفشدوزکها هم در دوره لاروی وهم دردوره حشره کامل با تغذیه از شته هاموجب تعادل جمعیت انها میشود و از طغیان این حشرات مضر جلوگیری میکنند.این حشره زیبا وشکارگردر اکثر مناطق ایران به فعالیت میپردازد و با کنترل بیولوژیک افات فواید زیادی برای سلامت محیط زیست به همراه دارد.حشرات شکارگر با تغذیه از حشرات مضر از طغیان انها جلوگیری میکنندوبه این وسیله مصرف سموم راکه هم برای انسان وهم محیط زیست خطرناک است راکاهش میدهندوگاهی به حداقل میرسانند.

 

کفشدوزکها به وسیله حشره شناسان تقسیم بندی گشته و از روی نقطه های روی بالهایشان شناسایی می شوند. بعضی از آنها فقط از حشره بخصوصی تغذیه می کنند مثلاً نوعی کفشدوزک که فقط به خوردن شپشک استرالیایی علاقه مند است اما برخی دیگر از کفشدوزکها تغذیه از انواع شته را ترجیح می دهند. با همه اینها وقتی کفشدوزک گرسنه باشد دیگر نوع شکار برایش زیاد فرقی نمی کند، تا جایی که اگر با بی غذایی روبه رو شود ممکن است نوزادان و لاروهای جوان خود را نیز مورد حمله قرار دهد. ضمنا آنها بدشان نمی آید که گاه گداری سری به لانه مورچه ها بزنند و میهمانشان شوند. در این صورت مواد غذایی مورچه ها را نیز نوش جان می کنند.

روش مبارزه کفشدوزکها

با شته ها:

کفشدوزکهای مفید با حرص و ولع زیاد به سوی شته ها حمله ور گشته و لاروهای جوان و نوزادان شته ها را می خورند، اما برای تخمگذاری نیز شته ها را شکار کرده و تخمهای خود را در داخل شکم شته ها قرار می دهند. به این ترتیب تخم کفشدوزکها، از مواد غذایی داخل شکم شته ها تغذیه نموده و رشد می کنند، اما شته هایی که مورد حمله قرار گرفته اند به سرعت نابود خواهند شد. مورچه ها تخم شته ها را به لانه خود می برند تا وقتی تخمها رشد کردند و به شته کامل تبدیل شدند از مدفوع آنها که عسلک نامیده می شود تغذیه کنند. در بسیاری از اوقات کفشدوزکها تخمهای شته ها را از چنگ مورچه ها خارج ساخته و از آن خود می سازند.