قیمت انواع کود پرمصرف -برای سال آینده قیمت کود افزایش نمی یابد

بروزرسانی شده در: ۱۶ بهمن ۱۳۹۵ - ۱۸:۴۹

سیف تاکید کرد: بر اساس توافق صورت گرفته با اتحادیه تولیدکنندگان کودهای کشاورزی قرار شده است تا در میزان تولید داخلی افزوده شود تا بتوانیم واردات را کاهش دهیم.

پول‌نیوز – مدیر عامل شرکت خدمات حمایتی کشاورزی ایران با اشاره به اینکه نرخ انواع کود برای سال آینده تغییر نخواهد داشت، قیمت انواع کودهای پرمصرف را اعلام کرد.

یزدان سیف امروز در نشست خبری شرکت خدمات حمایتی کشاورزی در پاسخ به خبرنگاران با اعلام اینکه نرخ انواع کودهای کشاورزی در سال آینده تغییری نخواهد داشت اظهار کرد: قیمت هر کیسه کود ۵۰ کیلوگرمی دی آمونیوم فسفات در روستا ۱۰۹ هزار تومان بود که نرخ این محصول به ۱۰۰ هزار تومان کاهش یافته و با این نرخ در سال آینده عرضه خواهد شد.

وی با اشاره به نرخ سایر کودها برای سال آینده گفت: هر کیسه کود ۵۰ کیلوگرم سوپر فسفات ساده نیز در سال آینده ۲۴ هزار تومان خواهد بود و نوع سوپر فسفات تریپل آن در کیسه‌های ۵۰ کیلوگرمی و تحویل در روستا ۵۵ هزار تومان است.

مدیر عامل شرکت خدمات حمایتی کشاورزی ایران با اشاره به نرخ سایر کودها که با هزینه حمل و نقل محاسبه شده و در روستا تحویل کشاورزان داده می‌شود گفت: هر کیسه کود ۵۰ کیلوگرمی سولفات پتاسیم نیز ۷۵ هزار تومان و کیسه‌های ۹ کیلوگرمی سولفات پتاسیم ۱۳ هزار و ۹۰۰ تومان به دست کشاورزان خواهد رسید.

سیف افزود: هر کیسه ۵۰ کیلوگرمی کود کلرر تحویل در روستا به دست کشاورزان نیز ۳۵ هزار تومان و کود اوره ۵۰ کیلوگرمی ۳۸ هزار و ۵۰۰ تومان خواهد بود.

وی با اشاره به کیفیت کودهای مصرفی کشاورزان گفت: تمامی این کودها با بهترین فرمولاسیون به کشاورزان عرضه می‌شود و قابل رقابت با نمونه‌های مشابه خارجی است اما در بخش دانه‌بندی تفاوت و نقطه ضعفی وجود دارد.

مدیر عامل شرکت خدمات حمایتی کشاورزی در توضیح بیشتر، گفت: عدم رعایت دانه‌بندی باعث می‌شود که کشاورزان در زمان پاشیدن اندکی مشکل داشته باشند که با مذاکره با تولیدکنندگان در حال رفع این نقیصه هستیم.

سیف همچنین با اشاره به کودهای جدیدی که قرار است در سال آینده به سبد کودی کشور اضافه شود گفت: کارگروهی متشکل از شرکتهای پتروشیمی و فعالین این بخش تشکیل شده است تا برای سال آینده ۳ کود ازته به سبد کودی کشاورزان اضافه شود.

وی یادآور شد: به زودی با همکاری پتروشیمی شیراز کود نیترات آمونیوم وارد چرخه مصرف خواهیم کرد.

مدیر عامل شرکت خدمات حمایتی کشاورزی تاکید کرد: در دو سال اخیر ۲۰۰ هزار تن ظرفیت تولید داخل در حوزه‌های فسفاته و پتاسه اضافه شده و جایگزین واردات شده است.

سیف تاکید کرد: بر اساس توافق صورت گرفته با اتحادیه تولیدکنندگان کودهای کشاورزی قرار شده است تا در میزان تولید داخلی افزوده شود تا بتوانیم واردات را کاهش دهیم.

وی همچنین در واکنش به اظهارات معاون وزیر جهاد کشاورزی در خصوص کاهش تنوع در سموم و بی‌کیفیتی برخی از آنها گفت: عرضه سموم کشاورزی در کشور باید تحت نمایندگی شرکتهای اصلی صورت گیرد زیرا وقتی شرکتهای متفرقه اقدام به واردات می‌کنند به مسئولیت اجتماعی خود در خصوص رعایت کیفیت آنها عمل نمی‌کنند و در مواردی شاهد نارضایتی کشاورزان هستیم.

مدیر عامل شرکت خدمات حمایتی کشاورزی با اشاره به اینکه در این شرایط باید به اشتغال داخلی نیز توجه شود گفت: با تولید مشترک با شرکتهای خارجی می‌توانیم علاوه بر حفظ اشتغال کیفیت سموم عرضه شده در بازار را رعایت کنیم تا رضایت کشاورزان نیز جلب شود.