اطلاعیه های مرتبط با:
شیوع آفات و امراض
  • ۱۷ فروردین ۱۳۹۶

   به علت بارندگی های مکرر در شمال کشور و احتمال زیاد شدن بیماریهای قارچی سرکوسپوریا و لکه برگی آلترناریا و آفت شته و آفت کرم برگ خوار در زمان تورم جوانه ها در باغات انار، برای پیشگیری باغداران دارای درختان بارده سه سال به بالا می توانند از فرمول اختلاط زیر برای سم پاشی استفاده کنند.

   قارچ کش تیو فانات متیل (توپسین ام ) ۱٫۵ تا ۲ در هزار هزار لیتر آب برای پیشگیری و کنترل قارچ سکوسپوریا و لکه برگی آلترناریا +حشره کش استامی پراید نیم در هزار لیتر آب برای پیشگیری و کنترل آفت شته و کرم برگ خوار در زمان تورم جوانه ها

   توجه: در زمان بارندگی و وزش باد شدید از عملیات سمپاشی و محلول پاشی در باغات انار خودداری شود.و باغداران می توانند طبق پیش بینی سازمان هواشناسی اقدام به سمپاشی کنند.

  • ۱۵ اسفند ۱۳۹۵

   آخرین مرحله محلول پاشی زمستانه برای مبارزه با آفات باغات انار در سال جاری از نیمه اسفند تا ده روز آتی( قبل تورم جوانه ها) انجام گیرد.
   فرموط اختلاط به شرح زیر میباشد:
   بردو فیکس ۳تا ۵ لیتر + هزار لیتر آب
   روغن ولک ۱۰ تا ۲۰ لیتر + هزار لیتر آب
   نوعی از کنه کش(کنه قرمز)
   توجه: در زمان بارندگی و وزش باد شدید از عملیات سمپاشی و محلول پاشی در باغات انار خودداری شود.و باغداران می توانند طبق پیش بینی سازمان هواشناسی اقدام به سمپاشی کنند.

  • ۲۰ دی ۱۳۹۵

   باغداران سلام برای سم پاشی از مخلوط روغن ولک و یک سم حشره کش- کنه کش و قارچکش های مسی رایج  استفاده نمایید. (می توان مقدار روغن ولک برای این مرحله سمپاشی باغ انار بین۱۰ تا ۲۰ لیتر در ۱۰۰۰ لیتر آب انتخاب شود) سمپاشی باید به گونه ای باشد که محلول سمی مثل قطرات باران […]

  • ۳ آذر ۱۳۹۵

   باغدارن محترم
   با توجه به هشدار اخیر سرما و احتمال یخ و سرما چند روز آینده ، اقدامات پیشگیرانه سرما زدگی در حال حاضر بی معنی میباشد.
   نکاتی چند در زمان برف و یا سرما احتمالی و اقدامات درمانی قابل ذکر است :

   ✅ اولا به هیچ عنوان زمان بارندگی برداشت نداشته باشید اگه قصد انبار داری دارید. ولی در صورت قطعی شدن یخ شبهای بعد برف که باعث تلخ شدن محصول میشود انتخاب بین بد و بدتر میباشد و برداشت به شرط فروش رو داشته باشید. باز تاکید میکن در صورت برف و یخ شبانه سنگین اقدام شود.

  • ۳۰ آبان ۱۳۹۵

   ۱- در باغ‌هایی که استعداد آب‌ماندگی دارند، احداث نهرهای زهکشی به فواصل و عمق مناسب ضروری است.
   ۲- برای زهکشیِ درست لازم است نهرهای داخل باغ لایروبی شوند و موانع خروج آب زهکشی در نقاط پایین دست باغ بر طرف شود.
   ۳-شیب بندی کف باغ با شیب ملایم برای انتقال روان آبهایی که در زمان بارندگی جاری میشوند.

  • ۱۷ آبان ۱۳۹۵

   مرحله اول محلول پاشی عمومی در زمان خزان درخت با ترکیب آهک و سولفات مس(بوردو) با دز ۱۰ در هزار  برای ریشه کن کردن قارچها در منطقه  تا ظرف یک هفته الزامیست.

  • ۲۷ شهریور ۱۳۹۵

   معجزه استفاده از آهک جهت کنترل اکثرآفت  وبیماری درباغات انار با کمترین ترین هزینه وبه صورت ارگانیک دوستان گرامی،جهت جلوگیری پوسیدگی قارچی انار امسال در منطقه شمال کشور می توانید باپاشش آهک معمولی کشته  به صورت ۲۰ کیلو گرم در ۱۰۰۰لیتر آب مخلوط وبه کلیه اندام درخت ومیوه انار پاشش و مشکل را بر طرف […]

  • ۲۶ شهریور ۱۳۹۵

   باغداران انار کار سلام به علت مشاهده آفت شته در بیشتر انارستانهای منطقه،حتما برای کنترل آن اقدام کنید تا جلوی خسارت ناشی از این آفت گرفته شود. باتشکر  

  • ۲۴ شهریور ۱۳۹۵

   باغداران عزیز انار کار: بخاطر بارندگی های زیاد و بالا رفتن رطوبت مشاهده “قارچ سرکوسپورا” در منطقه یک مرحله محلول پاشی عمومی باغات انار مخصوصا باغات جوان با یکی از قارچ کش های زیر: تیوفانات متیل،مانکوزب،کاربندازیم،پروپیکونازول،هگزاکونازول،کاپیتان،زینب الزامیست.